Перший “Форум відповідальної бізнес-поведінки”

13 жовтня, Київ – Центр «Розвиток КСВ» у партнерстві з Міністерством економічного розвитку і торгівлі України провів Форум з відповідальної бізнес-поведінки з метою підвищити обізнаність щодо принципів ОЕСР* для багатонаціональних компаній. Захід відбувся за підтримки Посольства Нідерландів в Україні.

Михайло Тітарчук, заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України, розпочав захід вітальним словом і розказав про приєднання України до Інвестиційного Комітету ОЕСР і зобов’язання для дотримування Керівних принципів ОЕСР* для багатонаціональних компаній з відповідальної бізнес-поведінки та зазначив про важливість створення державою умов для ведення ефективного бізнесу. «В свою чергу, українські компанії повинні вести відповідальний бізнес та створювати ті умови, які б дозволяли фахівцям залишатися працювати саме в Україні», – зазначив Михайло Тітарчук.

Марина Саприкіна, Голова правління Центру «Розвиток КСВ», розповіла, що даний Форум орієнтований на відкритість, залучення та діалог зі стейкхолдерами та підкреслила, що учасники заходу вперше почують Звіт, що буде презентуватися перед Інвестиційним Комітетом ОЕСР в жовтні цього року в Парижі.

Керівник Національного Контактного пункту, Андрій Демчук розказав про сучасний стан інвестицій в Україні і проблеми, які гальмують співпрацю з іноземними інвесторами та наголосив, що в Україні вже створено Офіс із залучення та підтримки інвестицій, який буде чітко моніторити ситуацію і вносити свої рекомендації щодо вирішення проблем бізнесу.

Катрін Дове, Координатор Національного Контактного пункту відділу відповідальної бізнес-поведінки з ОЕСР, розповіла про Керівні принципи ОЕСР, відповідальну ділову поведінку та Рекомендації ОЕСР для транснаціональних підприємств і підкреслила важливість Національного контактного пункту. «Всі уряди, що дотримуються інвестиційної декларації ОЕСР, повинні створити Національний Контактний пункт, який буде доступним, прозорим та відповідальним», – зазначила Катрін Дове.

Тетяна Лисиця, заступник директора Департаменту залучення інвестицій Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, розказала про те, що Україна має зробити зараз щодо Керівництва ОЕСР, а саме:
• створення інформаційної платформи Національного Контактного пункту;
• формування робочої групи і Консультативної Ради для НКП;
• проведення семінарів та круглих столів в різних регіонах для доведення Керівних принципів на всіх рівнях

На сесії «Бізнес- лідерство: чому відповідальна бізнес-поведінка має значення» свої Звіти представили наступні спікери: Вікторія Фокіна, SKF; Світлана Мозгова, Астарта-Київ; Альона Тимофієва, Carlsberg; Вікторія Брайченко, Нафтогаз.

Розпочала сесію Вікторія Фокіна історією створення шведської компанії SKF, світового лідера з виробництва підшипників, що об’єднує понад 45 000 тис. працівників у всьому світі та навела цікаві факти про компанію: SKF – найбільше підприємство Західної України (м. Луцьк); SKF- найбільший платник податків у Волинській області; більшість виробленої продукції підприємства експортується до країн Західної Європи; у 2016 році компанія увійшла в ТОП-100 найбільших платників податків на прибуток України. Окрім того, Вікторія Фокіна розповіла про Кодекс корпоративної етики компанії, що визначає 4 стадії відповідальності і є основою роботи підприємства: відповідальність перед працівниками, відповідальність перед суспільством, відповідальність перед бізнес-партнерами та відповідальність перед акціонерами.

Світлана Мозгова, керівник корпоративного партнерства Астарта-Київ, розказала про діяльність агропромхолдингу, що працює у 8 регіонах і виробляє 25 % цукру в Україні та озвучила принципи роботи компанії: побудова довгострокових відносин з клієнтами, робота зі стейкхолдерами, якісна та прозора звітність, розвиток кращих традицій ділового партнерства, допомога медичній, соціальній, культурній, екологічній сферам.

Альона Тимофієва поділилась історією заснування броварні Carlsberg і висвітлила розуміння компанією відповідальності бізнесу: трудові права та права людини, якість та безпека продукції, захист екології, боротьба з хабарництвом, відповідальне споживання. Наголосила про приєднання компанії до Всеукраїнської мережі доброчесності та комплаєнсу UNIC і підкреслила, що відповідальний розвиток – це філософія бізнесу Carlsberg Ukraine.

Представниця Нафтогазу, Вікторія Брайченко, презентувала річний звіт підприємства за 2016 рік та розповіла цікаві факти: Група Нафтогаз є одним з найбільших роботодавців України (74, 765 працівників), ТОП- 1 платник податків в Україні ( бл. 10% доходів держбюджету), займає 7 місце за якістю управління та є першою державною компанією, що запровадила реформу корпоративного управління.

На завершення, спікери відповідали на питання учасників Форуму, ділились думками щодо питань скарг до компаній та спільно дійшли думки, що відповідальна поведінка бізнесу це: комплаєнс, успіх, лідерство та виконання своїх зобов’язань.
*****
Центр «Розвиток КСВ» – експертна організація в Україні з відповідального ведення бізнесу та розвитку корпоративної соціальної відповідальності в Україні. Пріоритети Центру «Розвиток КСВ» – КСВ в конфліктні часи, бізнес і університети, соціальна відповідальність державних органів влади і державних компаній. 
(044) 292 02 48, www.csr-ukraine.org

* ОЕСР (Організація економічного співробітництва та розвитку) – міжнародна організація, що об’єднує 34 розвинені країни світу. ОЕСР здійснює пошук даних та аналіз, що допомагає урядам сформувати політику, яка буде реалізовуватися національними інституціями чи в рамках міжнародних домовленостях.
Керівні принципи для багатонаціональних підприємств ОЕСР – урегульовані вимоги у сфері ведення відповідального бізнесу, що стосуються підприємств, діяльність яких виходить за межі однієї країни та є переліком принципів та стандартів в різних сферах – від прав людини, безпеки праці, доступу до інформації до оподаткування та охорони навколишнього середовища. Керівні принципи є частиною Декларації ОЕСР «Про міжнародні інвестиції та багатонаціональні підприємства» і стосуються суб’єктів господарювання, що здійснюють інвестиційну діяльність за межами України; експортерів; імпортерів; постачальників та субпідрядників; суб’єктів господарювання, що ведуть ліцензовану діяльність або здійснюють діяльність в рамках франшизи та суб’єктів господарювання, що надають франшизу.